Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

20/05/2021

Czy znasz nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych?

W dniu dzisiejszym tj. 20 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 720). W nowych przepisach uregulowany został status hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego czyli tzw.UTO (do których należą np.deskorolki elektryczne).

 

1. Kto może jeździć hulajnogami elektrycznymi?

Osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać zezwolenie w postaci karty rowerowej bądź prawa jazdy kategorie: AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest dopuszczanie do kierowania hulajnogą dziecka w wieku do 10 lat na drodze publicznej. Dziecko poniżej 10 roku życia może poruszać się na hulajnodze wyłącznie  w strefie zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej. Natomiast powyżej 18 roku życia dopuszczalne jest kierowanie hulajnogami elektrycznymi bez specjalnych uprawnień.

 

2. Gdzie można jeździć?

Urządzeniami tymi możemy poruszać się po drogach dla rowerów. W przypadku ich braku kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, ale tylko w sytuacji, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z prędkością nie przekraczającą 30 km/h oraz po chodniku.

 

3. Jakie są prawa i obowiązki osoby kierującej hulajnogą?

Prędkość dopuszczalna wynosi 20 km/h, lecz na chodniku musi być ona zbliżona do prędkości pieszego. W przypadku zmiany kierunku jazdy, lub pasa ruchu kierujący będzie  musiał to zasygnalizować. Można to zrobić za pomocą kierunkowskazu, albo w przypadku jego braku ręką. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się prowadzenia w stanie nietrzeźwości, ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, przewożenia innych osób, czepiania się pojazdów oraz jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.

 

4. Jak należy zaparkować hulajnogę elektryczną?

Docelowo powstaną miejsca przeznaczone do parkowania hulajnóg. Natomiast, gdy w pobliżu brak jest takowych miejsc będzie można hulajnogę zostawić na chodniku jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika oraz równolegle do niej.

 

5. Jakie są kary?

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości: od 300 do 500 złotych, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu: 350 złotych, za rozmowę przez telefon trzymany przy uchu: 200 złotych, a za zaparkowanie hulajnogi np. na środku chodnika: 100 złotych.